czwartek

Budowa świecy spadkowej

Świecę spadkową tworzy zazwyczaj długi czarny korpus, który może również mieć cienie górne i dolne. Wymowa takiej świecy jest negatywna i oznacza, że na rynku dominowała podaż i sprzedający. W przeciwieństwie do świecy wzrostowej w tym  przypadku górna podstawa prostokąta oznacza kurs otwarcia, a dolna kurs zamknięcia. Im dłuższa świeca, tym bardziej jej wymowa może świadczyć o jej sile i o presji strony podażowej.
Poniżej został przedstawiony wykres składający się ze świec  japońskich (na przykładzie wykresu cen ropy w okresie od 2002 roku do 2008 roku). Na rysunku doskonale widać rozłożenie sił podaży i popytu. W okresie hossy, do połowy 2008 roku, przeważały świece wzrostowe z długim białym korpusem. Na rynku dominował popyt, co przekładało się na wzrosty cen.
Następnie wykres wszedł w fazę mocnej przeceny i bessy, co również widać na wykresie w postaci długich czarnych świec spadkowych. Często potwierdzeniem wymowy takiej świecy są obroty, które również informują nas o sile byków, czyli kupujących, lub też o sile niedźwiedzi — sprzedających.

Wyszukiwanie odpowiednich formacji na wykresie to trudne zajęcie, wymagające dużego doświadczenia i praktyki. Czasami jeden wykres może wyglądać inaczej i oznaczać zupełnie coś innego dla każdego z nas. Zdolność trafnego wyłapywania odpowiednio ukształtowanego wykresu cen zwiększa nasze szanse na sukces i zarobek. Jest to doskonały sposób na wspieranie naszej strategii inwestycyjnej i na ustalanie poziomów wejścia bądź też opuszczenia rynku. Analiza wykresów i obrotów może nam dostarczyć wielu cennych informacji i ułatwić podjęcie decyzji.
TO JEST TYLKO FRAGMENT PUBLIKACJI: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.